Krzesła dla dzieci – jak je wybrać?

Jeżeli planujemy zakup krzesła dla dzieci, powinniśmy wiedzieć o paru kwestiach. Dobór odpowiedniego fotela zależy od wieku pociechy, a także od tego, do czego dany mebel ma być przeznaczony – np. do biurka, do zabawy czy do karmienia. Co powinno zwrócić naszą uwagę podczas kupna? Tego dowiecie się Państwo w tym artykule – zapraszamy do lektury!

Czym charakteryzuje się dobre krzesło?

Krzesła dla dzieci muszą być zrobione koniecznie z wysokiej jakości materiałów. Bezwzględnie powinny mieć atesty bezpieczeństwa – w kwestii materiału oraz jakości. Wymagane jest, aby wszelkie elementy były dobrze przytwierdzone, ponieważ ewentualne oderwanie się jakiegoś z nich może stanowić zagrożenie dla dziecka, które z czystej ciekawości zechce je skonsumować. Prawidłowo wykonane i wygodne krzesło powinno wyróżniać się wysoką jakością, praktycznością oraz swoim designem przyciągać uwagę najmłodszych. Dokonując zakupu fotela dla pociechy powinniśmy wziąć pod uwagę to, ile ma ono lat oraz do czego będzie przeznaczone krzesło. W sytuacji, gdy jest ono za duże albo za małe, dziecko może odczuwać spory dyskomfort i negatywnie wpływać na jego postawę, a co za tym idzie – na kręgosłup. Dlatego tak ważne jest podjęcie w tej kwestii odpowiedniej decyzji.

Krzesła dla dzieci do nauki

Jeśli dziecko uczęszcza już do szkoły, musi posiadać wygodne krzesło do biurka. W tym przypadku powinno mieć opcję regulacji wysokości, aby mogło służyć przez parę lat oraz posiadać budowę umożliwiającą prostowanie sylwetki i odciążanie kręgosłupa. Najlepiej, gdy krzesła dla dzieci mają podłokietniki, na których możliwe jest oparcie rąk w trakcie nauki. Należy pamiętać o tym, aby było ono dostosowane do wieku pociechy. Fotele dla dzieci mających 11-12 lat i ważących do 45 kg mają regulowaną wysokość siedziska w przedziale 40-55 cm. Natomiast krzesła dla nastolatków są większe i cięższe, a także mają dodatkowe funkcje, bliskie tym stosowanym w fotelach biurowych dla dorosłych osób.

Zabawa i kreatywne spędzanie czasu dziecka – jakie kupić krzesło?

Zupełnie inne cechy posiadają krzesła dla dzieci przeznaczone do zabawy. Bardzo często są sprzedawane w zestawie ze stolikiem oraz są niskie, dzięki czemu zapewniają wygodę podczas różnych zabaw przy stole – dziecko nie musi się garbić ani nadwyrężać mięśni i stawów na przykład podczas rysowania, kolorowania czy innych zabaw. Krzesła o takim zastosowaniu najczęściej są wykonane z wysokiej jakości drewna albo sztucznego tworzywa. W przypadku takiego zakupu należy zwracać uwagę na jakość oraz atrakcyjność – dobór kolorowych mebli, które są opatrzone wizerunkiem ulubionej postaci z danej bajki, z pewnością zachęcą pociechą do częstego ich użytkowania.

Odpowiednie krzesło dla dziecka do stołu 

W przypadku młodszych dzieci, w wieku 6-36 miesięcy, trafionym wyborem są specjalne krzesełka do karmienia, natomiast dla dzieci starszych posiadających umiejętność samodzielnego spożywania posiłków, jednak w dalszym ciągu zbyt małych, aby siedzieć na krześle normalnym, są tak zwane wysokie krzesła dla dzieci. Fotelik do karmienia dla najmłodszych powinien być stabilny i wyposażony w regulację wysokości oparcia oraz odległości tacki w związku z tym, że małe dzieci bardzo szybko rosną. Dodatkowo, w celu szybkiego czyszczenia, może posiadać zdejmowaną tapicerkę, z której sprawnie usuwa się pozostałości po posiłku. Jeżeli chodzi o wysokie krzesła, to przypominają one krzesełka do karmienia, jednakże w odróżnieniu od tamtych mają drewniane albo plastikowe siedzenie. Mogą zawierać także miękkie wkłady na oparcie, które zapewniają dziecku komfort siedzenia. Wybrane modele mogą być wyposażone także w półkę na jedzenie, co może przypaść do gustu niektórym rodzicom.