Nowoczesne biuro w praktyce

W pracy spędzamy połowę naszego życia. Przesada? Nie do końca jeśli przeanalizuje się, jak wygląda nasz dzień. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest to 8 godzin 5 dni w tygodniu, często więcej i częściej. Aby praca nie była dla nas tylko przykrą koniecznością ważne jest, aby czuć się w niej możliwie jak najbardziej komfortowe. W tym pomóc nam może otoczenie w którym przebywamy, a dokładniej rzecz ujmując – biuro. Już dawno przestało być to miejsce z biurkiem, komputerem i krzesłem, a stało się przestrzenią pełną rozwiązań “umilających” (jeśli praca może być miła i przyjemna) nam pobyt w pracy. Dziś spróbujemy się zastanowić, jak powinno wyglądać nowoczesne biuro? Czego nie może w nim zabraknąć, a co byłoby dobrym rozwiązaniem dla urozmaicenia czasu w pracy?

Od czego zależy aranżacja biura?

Niestety, nie każde rozwiązanie sprawdzi się na każdym stanowisku pracy. Każda firma ma swoją specyfikę, więc biura nie mogą drastycznie od niej odbiegać. Różowe biuro w firmie ubezpieczeniowej? Nie każdy klient byłby zachwycony. Co innego w pracowni artystycznej – tam w zakresie kolorów, czy też oświetlenia panuje dowolność. 

Powiew nowoczesności

Niewygodne krzesła i zwyczajne biurka odchodzą do lamusa. W dobie kiedy coraz większą popularnością cieszy się “home office” (czyli praca w domu), biura dążą coraz bardziej do stworzenia warunków przypominających te domowe. Swoboda, ale i intymność. Wygoda i niezależność. To czołowe cele przyświecające projektantom biurowego designu. 

Przykładami nowatorskich rozwiązań w biurach są:

– mobilne meble: dostosowywane do konkretnego stanowiska pracy, zmieniane w zależności od okoliczności i potrzeb ich użytkownika

– pokoje relaksu: mają na wyposażeniu hamaki, pufy, sofy, piłkarzyki, czy też miejsce wydzielone do ćwiczenia jogi czy crossfitu

Nowoczesne biuro łączy w sobie open space z intymnością. Stąd też na popularności zyskują tzw. “booths”, czyli maleńkie “budki” pozwalające zmienić przestrzeń w miejsce spotkania z klientem lub przestrzenią do pracy indywidualnej.

Jeśli chodzi o kolorystykę – jednolicie pomalowane ściany to przeszłość. Obecnie przykłada się dużą wage do dodatków, detali, np. w postaci ścian z cegły, czy też stworzonej z pieńków drzew. Niejednokrotnie widać inspiracje stylem industrialnym (np. poprzez zastosowanie lamp). 

W nowoczesnym biurze ważna role odgrywa przestrzeń wspólna, gdzie można się spotkać przy kawie i na moment oderwać od pracy. Często jest ona wyposażona w sofy, stoliki, co bardziej przypomina klimat dobrej kawiarni niż tradycyjnego biura.

Ciekawe rozwiązania w stonowanej formie

O gustach się nie dyskutuje, każdy ma różne. Jednak biuro to miejsce nie dla jednej, a dla kilku osób, których gusta niekoniecznie muszą być takie same. Aby każda z tych osób w nowoczesnym biurze czuła się komfortowo, należy w jego urządzaniu zachować umiar. I dlatego jeśli decydujemy się na odważne dekoracje, czy też futurystyczne bryły, to niech będą one w stonowanych kolorach. I odwrotnie – odważne kolory w prostej formie. Jak już wcześniej wspomniałam, biuro to również miejsce spotkań z klientami. Bardzo istotne jest, aby i on czuł się komfortowo, a nie kojarzył naszej firmy z kiczowatym wnętrzem.

Mniej znaczy więcej – wybierzmy jeden motyw i jego się trzymajmy. Świetnie w tym wypadku sprawdza się drewno. Jest to surowiec neutralny, który z reguły u każdego wywołuje pozytywne skojarzenia.

Nowoczesne biuro – myśl przewodnia w urządzaniu

Urządzając nowoczesne biuro warto się skupić na jednej myśli przewodniej – wygoda i komfort. Mając to w głowie unikniemy wpadek związanych z “przeładowaniem” wnętrza, a zastosowane rozwiązania znacząco wpłyną na komfort pracy.